• Jesteś niezdecydowany? Przyjdź do naszej szkoły!!!

Wycieczka Volkswagen Września - Białężyce

W dniu 08.03.2018r. grupa uczniów klasy IVTkl, IIITkl, IIIe pod opieką nauczycieli Waleriana Ogórkiewicza oraz Mirosława Zientka wybrali się na wycieczkę zawodoznawczą do fabryki samochodów Volkswagen Września – Białężyce.

Wielkość hali to 8,5ha, robi ogromne wrażenie, na pierwszy rzut oka widać poziom zautomatyzowania
i nowoczesności fabryki. Przemieszczając się po każdym stanowisku, razem z tłumaczeniem przewodnika, mogliśmy zobaczyć powstawanie elementów karoserii od surowej blachy aż po gotowy produkt. Taśmy, które transportują elementy po fabryce znajdują się pod sufitem, dziennie, przenoszą one części do około 200 egzemplarzy samochodów. Pojedyncze stanowiska pokazują jakim wynalazkiem są roboty, które za pomocą sterowników, są w stanie wykonać wszystkie potrzebne czynności np. kontrola wymiarów, zgrzewanie, bez zmiany całego robota, a dzięki automatycznej, sterowanej zmianie narzędzia. Po przejściu przez etap tworzenia karoserii, przeszliśmy na linię, gdzie są one wyposażane w układy napędowe, deski rozdzielcze itp. Uprzednio nadwozie trafia do lakierni, jednak wstęp do niej bez odpowiedniego przygotowania, jest zabroniony. Dzięki takiemu oprowadzeniu po fabryce, możemy dowiedzieć się jak powstają Volkswageny Craftery, które jako jedyne na świecie produkowane są w polskim oddziale VW. Samochód po przejściu przez etap wyposażania jest uruchamiany po raz pierwszy przez pracowników. Dźwięk fabrycznie nowego pojazdu robi wrażenie, jednak aby taki efekt został osiągnięty, musi nad tym pracować wielu pracowników oraz robotów. Na linii, gdzie produkuje się karoserie, zautomatyzowanie pracy wynosi około 70%. Sytuacja odwraca się na etapie montażu wnętrza, tam praca robotów wynosi około 4% całości. Zwiedzanie takich miejsc, daje do myślenia, jak wiele możemy zdziałać za pomocą rozwijania się branży High-Tech.

Walerian Ogórkiewicz